Ползите от ядките при диабет тип 2

ядки

Ако имате диабет тип 2 и искате да подсилите сърцето си,

можете да го направите с приятна и вкусна диетата. Това показват нови проучвания чрез наблюдения върху консумацията на ядки при хора с диабет тип 2.

Хора с диабет тип 2, които ядат по 5 и повече порции различни видове ядки седмично намаляват риска от сърдечно-съдови болести с приблизително 20%. Сравнението е направено с хора, които ядат по-малко от 1 порция месечно. В проучването 1 порция се опрделя като 1 унция (една шепа).

Яденето на 5 и повече порции ядки седмично намалява също така и риска от преждевременна смърт в следствие на сърдечни болести или други при 1/3 от хора с диабет тип 2. Не всички ядки обаче, са еднакво значими. Ядките, които растат по дървета са с много повече ползи за сърдечното здраве отколкото фъстъците и други, които растат под земята. Дървесните ядки включват орехи, бадеми, кашу, макадамия, пекан, бразилски орех, шам фъстък, лешници, кедрови ядки.

Нашите изследвания показват, че консумирането на ядки, особено дървесни, е полезно за превенция на сърдечно-съдовите болести, сърдечен удар и преждевременната смърт сред хората с диабет тип 2.

– Казва автора, учения Ганг Лиу, който е член на асоциацията в департамента по хранене към Харвард Т.Н. – Училище по обществено здраве в Бостън.

Изследването е поръчано от Американския Национален Институт за Здраве.

Какво в ядките, ги прави толкова полезни за хората с диабет?

Лиу казва, че ядките подпомагат контрола на нивата на кръвна захар, кръвното налягане и холестерола. Консумирането на ядки подпомага овлажняването, намалява възпалението и заздравява кръвоносните съдове.

Това изследване се фокусира върху хората с диабет тип 2. Лиу казва, че все още не е достатъчно проучването дали ядките имат същата полза и при хора с диабет тип 1.

Като се основавам на нашите открития и съществени доказателства, бих казал, че ядките са полезни за всички хора с и без диабет.

Сърдечният специалист д-р Терънс Сачи се съгласява с това изследване чрез наблюдение подчертавайки, че то дава много доказателства за това, че различните видове ядки повлияват положително върху диабета и сърдечните болести.

Д-р Терънс Сачи е шеф на кардиологията в Презвитерианската Методиска Болница в Бруклин, Ню Йорк. Той също така добавя мнение, че ядките са полезни в умерени количества.

Не можем да ядем 18 шепи ядки. Полезната порция би била 1 шепа на ден. Ядките съдържат много мазнини – добри мазнини, но водят до повишаване на теглото и това би унищожило ползите от тях.

Сачи отбелязва, че е важно да ограничим солта в ядките, защото тя повишава риска от сърдечно-съдови заболявания и сърдечен удар. Доктора доказва, че най-полезни са суровите, неосолени ядки.

През периода на изследването, повече от 3000 души са развили сърдечно-съдови болести или сърдечен удар. Повече от 5600 от доброволците са починали. От тях около 1700 са умрели от сърдечно-съдови болести или сърдечен удар.

Изследователите откриват, че когато хората ядат повече ядки след диагноза диабет, те намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания или сърдечен удар с повече от 10%. С близо 25% намалява риска от преждевременна смърт.

Всяка допълнителна порция ядки намалява с 3% риска от сърдечно-съдови болести и намалява с 6% риска от смърт поради сърдечна болест.

 

Изследването е публикувано он-лайн на 19.02.2019 в сп. Circulation Research[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Вашият коментар