Татуировките и ядрено-магнитен резонансен скенер

The tatoos. Are they safe for MRL

ТАТУИРОВКИТЕ И ЯДРЕНО МАГНИТНИЯ РЕЗОНАНС

Според европейско проучване ако имате татуировки вероятно е безопасно да правите МР скенер (магнитно резонансен скенер), ако ви се наложи.

Докато милиони татуирани хора по света правят всяка година МР скенер без странични ефекти, все пак някои вредни реакции бяха докладвани.

Учените заявяват, че няма систематично проучване до сега върху това колко безвреден е за хора с татуировки скенера. Докладваните странични ефекти включват чувство на дърпане в областта на татуираната кожа, защото мастилото на татуировката съдържа пигмент, който е магнитен и взаимодейства със скенерното силно магнитно поле. Татуировките може да абсорбират енергия, която обикновено се разпръсква и увеличава риска от изгаряне, според изследователя Николаус Вайскопф. Той е директор на Макс Планк Институт за човешко познаване и мозъчни науки в Лайпциг, Германия. Той, заедно с други автори от Университетски Колеж Лондон изпитали 330 доброволци преди и след скенер, като тестували общо 932 татуирани.

Доброволците имали татуировки с различни цветове мастило, но повечето били черни. За да гарантират на участниците безопасност от потенциално изгаряне, въвели ограничение в размера и броя татуировки. Една татуировка не трябвало да е по-голяма от 8 инча и тялото на доброволците да не татуирано повече от 5%. Мнозинството участници не забелязали странични ефекти – казва Вайскопф в прегледа на институтските новини. Имало е един (1) специфичен случай, в който преглеждащият лекар установява страничен ефект – чувство на изтръпване на кожата, свързано с МРТ скенера. То обаче изчезнало 24 часа след медицинската интервенция.

Като се основем на нашето проучване можем да заявим, че на база на числата, ако татуиран индивид се подложи на МРТ скенер при условията, тествани в проучването, рискът от странични ефекти е много малък – заключава Вайскопф.

Проучването е успешно публикувано като статия в Нов Английски Журнал по Медицина.

Публикувано от: Robert Preidt – HealthDay Reporter

Вашият коментар